Ze względu na swój czerwony kolor oraz kształt serca - była symbolem Wenus, greckiej bogini miłości. Wierzenia mówią, że jeśli przepołowić podwójną truskawkę i podzielić się nią z kimś – to „zakochanie murowane”.
Poziomka ananasowa, lub też poziomka wielkoowocowa czyli truskawka. Nadszedł właśnie sezon truskawkowych żniw. Zalecają ją wszyscy, dietetycy, lekarze, producenci. Nad jej walorami rozpisują się poczytne czasopisma i prasa codzienna. Jedni robią z nich maseczki, inni tracą z nimi zbędne kilogramy, jeszcze inni zalecają ich jadanie ze względów zdrowotnych. Czerwiec to bezapelacyjnie miesiąc truskawki. Kiedy pojawia się w naszej kuchni, lato już blisko.
Komu zawdzięczamy jej obecność w Europie? Ludwik XVI sprowadził do Wersalu dwie odmiany poziomki, z których jego botanik wyhodował pierwszą odmianę truskawki. Od tego czasu truskawka przeszła dużą metamorfozę, stała się owocem ekskluzywnym, goszczącym na stołach bogaczy, a dopiero z upływem lat zyskała na popularności. Współcześnie nasz kraj jest jednym z „truskawkowych potentatów”. Produkujemy jej około 180tys. ton rocznie i jesteśmy siódmym na świecie producentem tego owocu.
Spróbujmy zatem odkryć jej walory żywieniowe i przekonajmy sceptyków twierdzących że „to tylko woda o właściwościach alergizujących”. Truskawki to bogate źródło witamin i składników mineralnych. Doskonały składnik diety późną wiosną i latem. Niskokaloryczne, idealnie nadają się do odchudzania – 1 szklanka to tylko ok. 180kcal. Owoce działają moczopędnie, a zawarty w nich błonnik i enzymy przyspieszają trawienie i oczyszczają organizm z toksyn, usuwając nadmiar wody z organizmu. Truskawki warte są jadania, gdyż zawierają bromelinę, enzym, który ułatwia spalanie tłuszczu i trawienie białek. Sprzyjają też smukłej sylwetce ponieważ zawarte w nich pektyny i drobne pesteczki zapobiegają zaparciom, przyspieszając perystaltykę jelit.
Truskawka to witaminowa bomba. Zawiera np. znacznie więcej witaminy C (63mg/100g) w porównaniu do takich popularnych jej źródeł jak cytryna (31mg) czy kiwi (50mg). Oznacza to, że zjedzenie 200g tego owocu całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę (RDA kobiety 19-30lat: 75mg). 1 szklanka truskawek jest bogatym źródłem bardzo potrzebnego w naszej diecie potasu (240mg) podczas gdy sok pomidorowy (100ml) dostarcza go w ilości 260mg. Potas to pierwiastek działający antagonistycznie w stosunku do sodu. Zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych (profilaktyka nadciśnienia), a co się z tym wiąże – reguluje gospodarką wodną organizmu, kontroluje skurcze i pracę mięśni, odpowiada więc za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Wśród świeżych owoców truskawki są bogatym źródeł żelaza, którego przyswajanie poprawia witamina C. Kuracja truskawkami, pomoże więc przy skłonnościach do anemii, będzie przydatna tym, którym doskwierają choroby reumatyczne tj. artretyzm. Bromelinie w nich zawartej przypisuje się właściwości usuwania kwasu moczowego, który podrażnia stawy. Truskawki uchodzą też za bezpieczne wśród osób cierpiących na cukrzycę, są bowiem źródłem fruktozy, cukru dobrze tolerowanego przez cukrzyków.
Walorem stosunkowo rzadko podkreślanym u truskawek jest ich potencjał antyoksydacyjny - wartość informująca o zdolności do przeciwdziałania procesom wolnorodnikowym. Potencjał ten wyrażany zwykle wskaźnikiem ORAC dla truskawek wynosi 3557umol troloxu/100g. To ilość porównywalna ze słynnym z tych właściwości czerwonym, wytrawnym winem (3873) i czarną porzeczką (3387). Te cechy truskawki zawdzięczają między innymi zawartym w nich antocyjanom, czerwono-niebieskim barwnikom roślinnym i witaminie C.
Ta ilość truskawkowych walorów powinna nas skłonić do rozsmakowania się w nich. Choć nikt zapewne nie jada ich ze względu na artretyzm czy nadciśnienie by zaprosić je do swojej kuchni wystarczy świadomość wspomnianych tylko zalet i niezapomniany smak, na który po zakończeniu sezonu przyjdzie nam czekać cały rok.
Ich dostępność o tej porze roku sprawia, że smakują nam pod postacią rozmaitych koktajli, w sałatkach owocowych, polane jogurtem a także w postaci tart truskawkowych czy truskawek z galaretką. Niezwykle oryginalnie smakują też w sałatce ze szpinakiem i na tostach z mozzarellą. Może warto więc poeksperymentować z nimi w kuchni podczas truskawkowych żniw – wszystko z korzyścią dla zdrowia.